ÇİĞDEM SEZER

Çiğdem Sezer, 1997 yılında Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra sırasıyla Çukurova Holding’e bağlı Çukurova İth. İhr. T.A.Ş firmasında ve Sabancı Holdinge bağlı EXSA Konfeksiyon firmasında çalıştıktan sonra 2002 yılında Çukurova Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde faaliyet gösteren Adana Üniversite Sanayi Ortak Araştırma Merkezi’nde (Adana ÜSAM) Merkez Uzmanı olarak göreve başladı. Önce Merkez Baş Uzmanlığı daha sonrasında Merkez Müdürlüğü görevine atandı ve Mart 2016 tarihine kadar üniversite-sanayi işbirliği alanındaki çalışmalarına devam etti. Bu süreçte Ar-Ge ve İnovasyon, fikri haklar, proje yönetimi, kurumsallaşma ve teknolojik girişimcilik konularında mentorluk ve eğitmenlik yaptı. Pek çok ulusal ve uluslararası projelerde görev aldı. TÜBİTAK’ın Mentorluk projelerinde proje koordinatörü, eğitmen ve mentor görevleriyle yer aldı.

01 Mart 2016 tarihinde Adana ÜSAM’daki görevinden ayrılarak kendi girişimini, “Çiğdem Sezer Akademi”’yi kurdu. 2016 yılında bu yana çalışmalarına bir girişimci olarak devam etmekte olup, kurum ve kuruluşlara, girişimcilere, yöneticilere, öğrencilere mentorluk, koçluk, danışmanlık ve eğitim desteği vermektedir. TÜBİTAK Mentor ve İş Geliştirme Rehberi havuzunda, Adana Yenilik Merkezi Mentor havuzunda yer almaktadır. EMCC (Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi) akreditasyonlu Mentordur.

2019 yılında Uluslararası Akreditasyonlu ICF onaylı Profesyonel Koçluk eğitimini ve 2020 yılında ICF Onaylı Takım Koçluğu Eğitimlerini tamamlayarak kurumlara, bireylere, girişimcilere koçluk desteği vermektedir. İnovasyon, Girişimcilik ve Kariyer Koçluğu alanlarında koçluk çalışmalarını da yürütmektedir. Association For Coaching (AC) Türkiye’nin Çukurova Bölge Koordinatörüdür.

Çiğdem Sezer ayrıca Adana Sihirbaz Fizikçiler Grubu (SİFİGU) kurumunda eğitmen olarak da görev almaktadır. İnovasyon, Girişimcilik, Proje ve Fikri Haklar (Patent, Marka ve Endüstriyel Tasarım) konularında 5-14 yaş çocuk gruplarına yönelik atölyesi çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Okullarda eğitmenlere yönelik İnovasyon, Tasarım Odaklı Düşünme, Yaratıcılık ve Girişimcilik konularında eğitimler ve seminerler vermektedir.

Evli ve bir kız çocuk annesidir. “Mühendis Anne” isimli bloğunda yazılar yazmakta olup ve “Kızım Çizdi Ben Yazdım” ve “İnovatif Çocuklar Yetiştirmek” kitaplarının yazarıdır.