GENÇ YAZARLAR ATÖLYESİ

13-17 Yaş grubu gençlerimizi yazar, eğitmen ve çevirmen İrem Uzunhasanoğlu'yla birlikte yazı dünyasında büyülü bir yolculuğa çıkarıyoruz. Kitap okumaya, yeni metinler yaratmaya ve edebiyata meraklı tüm gençlerin katılabileceği atölyemiz altı hafta sürecek. Bu süreç içerisinde gençlerimiz yaratıcılıklarını geliştirmenin ve dünya edebiyatını tanımanın yanı sıra kendi öykülerini yazacak ve belki de geleceğin yazarları olma yolunda ilk adımı atacak. Okuduğunu anlama, yorumlama, tahlil etme gibi beceriler geliştirilecek; bir edebi eseri oluşturan kurgu, karakter, mekan gibi elementler öğretilecek, farklı edebi türler (janr) çalışılacak ve bir edebi eser vermenin ilk adımları atılacaktır.

Birinci Hafta:
Neden Yazıyorum? Hayalgücü ve Rüyalar
İkinci Hafta:
Masallar ve Olay Örgüsü
Üçüncü Hafta:
Anlatıcı, Mekan ve Zaman
Dördüncü Hafta:
Karakter Nasıl Yaratılır?
Beşinci Hafta:
Janr, Alt Tür ve Distopya
Altıncı Hafta:
Günlük, Mektup, Diyalog, Öykü

Okunacak Metinler:
Alice Harikalar Diyarında- Lewis Carroll
Dönüşüm-Franz Kafka
Bilinmeyen Bir Adanın Öyküsü- Jose Saramago

9 saati Zoom ile canlı ders olmak üzere EducatHUB platformundaki toplam 18 saatlik Yaratıcı Yazarlık Teknikleri müfredatı içeriğiyle online olarak gerçekleştirilecek eğitimlerimizde EducatHUB dijital eğitim platformu kullanılacaktır.

Eğitim, EducatHUB Dijital Eğitim Platformu Yaratıcı Yazarlık Teknikleri müfredatı yazarı İrem UZUNHASANOĞLU tarafından verilecektir.

İREM UZUNHASANOĞLU

İrem Uzunhasanoğlu, 1983 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Amerikan Filolojisi okudu, Cambridge Üniversitesi’nde Uluslararası Öğretmenlik eğitimi aldı, New York Üniversitesi’nde Eğitim Yüksek Lisans’ını tamamladı. On sene boyunca Işık Lisesi ve Robert Kolej’de İngiliz Edebiyatı dersleri verdi.

İlk romanı Gitme, Gül Yanakların Solar’da (2015) Türkiye Yunanistan nüfus mübadelesini ve göçü anlattı. Yazı yazmak isteyenler için, yaratıcılığı ve eleştirel düşünceyi destekleyen 365, Her Güne Bir Yazı (2016) isimli bir kitap derledi. İkinci romanı Ufkun Öte Yanı 2018'de yayımlandı. Üçüncü romanı Evvel Bahar ise 2020 yaz aylarında Doğan Kitap tarafından yayımlanacak. Spencer Holst, Neil Muhherjee, Virginia Woolf ve William Shakespeare'in eserlerini Türkçe'ye çevirdi. Çevirmenliğin yanı sıra çeşitli edebiyat dergileri ve gazetelerde yazılar kaleme almakta, yaratıcı yazı eğitimleri vermekte ve roman yazmaya devam etmektedir.
 

Yaş Seviyesi

13-17
 

Ücret

600 TL + KDV
 

Ders Süresi

6 Hafta
9 Saat Canlı Ders
18 Saat Online Müfredat
 

Tarih

24 Kasım - 29 Aralık 2020
Her Salı
19.00 - 20.30