Scratch 3.0

Scratch, dünyanın en ünlü üniversitelerinden olan MIT tarafından hayata geçirilmiş yeni nesil programlama dilidir. Tamamen ücretsizdir. 150’den fazla ülkede ve 40’dan fazla dilde milyonlarca kişi tarafından kullanılan en popüler blok tabanlı programlama dilidir. Google, Cartoon Network gibi büyük şirketler tarafından desteklenmektedir.

Scratch, özellikle çocuklar ve gençler için tasarlanmıştır. Öğrenmesi çok kolaydır. Yaratıcı düşünme, sebep sonuç ilişkisi kurabilme, akıl yürütme ve ekip olarak çalışabilme becerilerimizi geliştirmemizde katkı sağlar.

Scratch müfredatımız ile Scratch'in tamamen yenilenmiş son versiyonu olan Scratch 3.0 sürümünü öğreneceğiz. Scratch 3.0 ile etkileşimli hikâyeler, çizgi filmler, oyunlar ve animasyonlar programlayacağız. Tüm bunları yaparken Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Matematik eğitimlerini de destekleyici uygulamalar yapacağız.

İlk seviyede bu dersin hiç eğitimini almamış öğrencilerimiz için giriş aşamasında blok tabanlı kodlama mantığını kavramalarını sağlayacak, Scratch 3.0 editörünü ve komutlarını öğrenmelerini amaçlayan bir müfredat hazırladık.

İleri seviyede ise STEAM odaklı etkinlikler yaparken Scratch 3.0'ı kullanacakları uygulamalar hazırladık. Bu seviyede kodlamak için öğrenme aşamasından, öğrenmek için kodlama aşamasına geçerler. Gerçek yaşam problemlerini kodlayarak çözerler.

Konu Başlıkları
- Scratch'e Giriş
- Scratch Editörünü Tanıyalım - Selamlaşma
- Klavye ile Etkileşim - Çöp Toplama Oyunu
- Fare ile Tıklama - Zıplayan Kurbağa
- Yönler - Hayvan Sevgisi
- Takip Et - Göçmen Kuşlar
- Dönme Hareketi - Dünya'nın Katmanları
- Engellerden Atlama Oyunu
- Dans Et
- Balon Patlatma Oyunu
- Matematiksel İşlemler
- Matematik Oyunu
- Ritmik Sayma
- Mevsimler
- Bankamatik
- Müzik Kutusu
- Orkestra
- Piyano
- Kapadokya'nın Balonları
- Labirent
- Etkileşimli Harita
- Rüzgar Enerjisi
- Boya Yapan Drone
- Sanal Akvaryum
- Çizim - Su Hayattır
- Çizim- Harika Çantalar
- Çeviri
 
ÖMER GÜNEŞÖMER GÜNEŞ
 

Sınıf Seviyesi

3-4-5-6
 

Ders Süresi

72 Saat