Permakültür

Permakültür insanlara ve doğaya özen gösterirken bir yandan da dünyanın bize sunduğu kaynaklardan adil bir şekilde pay almak için tasarlanmış bir sistemdir.

Permakültür felsefesinde, doğaya aykırı olmaktansa onunla çalışmak, sistemlere tek bir verimi istemek yerine tüm işlevleriyle bakmak ve sistemlerin kendi evrimlerini göstermelerine izin vermektir. (Bill Mollison, Permakültür - Bir Tasarımcılar Kılavuzu 1988) Permakültür, sürdürülebilir bir şekilde yaşamanın yeni ve eski yollarının bir karışımıdır.

Permakültür, yaşamı başka varlıklar (hayvanlar ve bitkiler) bağlamında düşünenler için eski sorunlara yeni bir yaratıcı yaklaşım ve umuttur….

Permakültür, verimli ve dayanıklı sistemler oluşturmak için disiplinler arası bir tasarım sistemidir. Etik bir temeli vardır ve evrensel olarak uygulanabilir. Tarım, ormancılık / ormancılık yönetimi, bahçecilik, mimari, peyzaj mimarisi, organizasyon tasarımı, topluluk geliştirme, eğitim ve ev gibi çok çeşitli bağlamlarda kullanılmıştır. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, permakültürü daha sürdürülebilir yaşam tarzlarına geçiş için gerekli bir araç olarak giderek daha fazla kullanmaktadırlar.

Çocuklar için Permakültür dersinde de bu sistemin temellerini başlangıç seviyesinde göstereceğiz.
 
Turgay BüyükalpTurgay Büyükalp
 

Sınıf Seviyesi

9-10-11-12
 

Ders Süresi

18 Saat