Yaratıcı Yazı Teknikleri

Bu müfredat dahilinde öğrencilerimiz yaratıcı yazı tekniklerini öğrenecek, farklı edebi türlerden metin incelemeleri yapacak, etkili yazma ve anlatım metotlarını pekiştirecek ve en nihayetinde kendi ürünlerini ortaya koyacaklardır.

Öğrencilerimiz hayal gücü esnetme egzersizleriyle zihinsel sınırlarını güçlendirecek, gerçeği hayalle sentezleme becerilerini geliştireceklerdir. İlerleyen derslerde roman, öykü, şiir, senaryo gibi türleri öğrenecek ve farklı edebiyat türlerinde eser veren önemli yazarların metinlerini inceleyeceklerdir.

Karakter nasıl yaratılır, kahraman ve anti-kahraman nedir, olay örgüsü nasıl oluşturulur, farklı kurgu teknikleri nelerdir, imge ve metafor nasıl üretilir, farklı anlatıcı örnekleri nelerdir, bakış açısının önemi nedir gibi teknik bilgilerin anlatılacağı dersimizde, öğrencilerimizin hem yazma tekniklerini öğrenmesi hem de bunu pratikte kullanmaları beklenmektedir.

Öğrencilerimiz kurmaca yapmanın inceliklerini öğrenirken aynı zamanda zihinlerindekini kağıda dökecek ortaya kendi eserlerini çıkaracaklardır. Haftalık yazı yazma ve okuma ödevlerinin yanı sıra dönem sonunda (öğrencilerimizle birlikte karar vereceğimiz) önemli yazarların jürilik yapacağı bir yarışma ya da kendi eserlerinden oluşan bir kitap/dergi çıkarma projesi planlanmaktadır.
 
irem-uzunhasanogluirem-uzunhasanoglu
 

Sınıf Seviyesi

9-10-11-12
 

Ders Süresi

18 Saat