VEX Robotics IQ

VEX Robotics IQ Robotik Seti, 800 aşkın yapı parçası, 5 farklı sensörü ve programlanabilir beyni ile öğrencilerin yaratıcılıklarını kullanarak akıllı sistemler ve robotlar yapabilmeleri için tasarlanmıştır. Öğrenciler soyut olarak düşündükleri robotik projelerini VEX IQ Robotik Seti ile kolayca somut hale getirebilir, ilk prototiplerini hazırlayabilir ve sistemlerindeki hataları tespit ederek bir mühendislik tasarım süreçlerine uygun üretimler yapabilirler.

Takımca VEX IQ Challenge (VIQC) Turnuvaları’na hazırlanarak iletişim, çözüm odaklı düşünme, yardımlaşma ve takım çalışması konularında kendilerini geliştirirler.

Dersin girişinde öğrenci ilk önce teknolojik bir buluşu veya günlük yaşamda karşısına çıkan bir sistemi tanıyor, ardından bu buluşun neden icat edildiği, ne faydası olduğu, neden bu yöntemin tercih edildiğiyle ilgili bir beyin fırtınası yaparak öğrendiği bilgiyi sorguluyor. Sonraki adımda VEX Robotics IQ setinin bir parçasını veya özelliğini tanıyor, kullanımı öğreniyor. İlk bölümde öğrendiği bilgiyle bağ kurarak son olarak öğrendiklerinin tamamını kapsayacak bir uygulamalı etkinlik gerçekleştiriyor. Bu sayede hem gerçek yaşam ile ileri teknolojiyi harmanlıyor hem de algoritmik, sistematik ve çözüm odaklı düşünme becerilerini geliştirerek kendi projelerini geliştirebilecek donanıma erişiyorlar.

Konu Başlıkları
- Vex IQ ile Köprü Tasarımı
- VEX IQ ile Lastik Güçlü Araba Yapımı
- Motorlu El Mikseri Yapımı
- Kağıt Uçak Fırlatıcı
- En Yüksek Kule
- Clawbot Yapımı
- Geri Dönüşüm Robotu
- Geometrik Şekiller Çizme
- Robotlarla Futbol Maçı
- Robot Görevleri
 
İLKNUR ÇINAR YAĞCIOĞLUİLKNUR ÇINAR YAĞCIOĞLU
 

Sınıf Seviyesi

2-3-4-5-6-7-8
 

Ders Süresi

72 Saat