Origami - Kağıt Katlama Sanatı

Origami, geleneksel bir sanat olması, eğitsel açıdan faydalı olmasının yanı sıra günümüzde bilimsel çalışmalarda kullanımıyla da adından çok söz ettiren bir alandır. Origami mühendisliği ve kâğıt mühendisliği geleceğin meslekleri arasında anılmaktadır. Bu nedenlerle origami eğitiminin çocuklara farklı açılardan faydalı olması beklenmektedir.

Origaminin eğitsel faydalarından bazıları şunlardır:
• Çocukların bir hobi edinmesini sağlar.
• El-göz koordinasyonunu geliştirir.
• Odaklanmayı arttırır.
• İki el kullanıldığı için beynin iki yarım küresini aktif kılar.
• Yaratıcılığı geliştirir.
• Çocukların geometrik kavramları deneyimleyerek öğrenmelerini sağlar.

Bu eğitim; çocukların geleneksel Japon kâğıt katlama sanatı origamiyi ilkeleriyle öğrenmeleri, origaminin eğitsel faydalarından yararlanmaları ve origamiyle katlamalar yaparak yaratıcı ürünler tasarlamaları için oluşturulmuştur. Bu dersin içeriği ile çocuklar origami, origaminin tarihi, origami türleri, diyagram dili, origami ustaları, origaminin bilimsel kullanım alanları konularında farkındalık kazanacaklardır. Ders içeriğinin uygulamalı kısımlarında ise klasik, modüler ve mozaik origami türlerinde katlamalar yaparak her derste bir ürün oluşturacaklardır.
Dersin ilk aşamalarında diyagram dili, temel katlama teknikleri, katlama figürleri ile ilgili uygulamalar ve bunları destekleyen modeller uygulanarak öğrenilecektir. Modellerin öğretimi fotodiyagram ve videolar aracığıyla gerçekleşecek modeller katlanırken geometrik kavramlarla da bağ kurulacaktır. Sonraki aşamalarında ise öğrenciler öğrenilen katlama teknikleri, katlama figürleri ve modelleri kullanarak yaratıcı tasarımlar üretebileceklerdir.
Konular basit, orta ve ileri düzey olmak üzere 3 aşamada verilmektedir. Eğitim sonunda proje yarışması düzenlenerek, öğrencilerin belirlenen bir temada katlamalar yapmaları ve yaratıcı ürünler/kompozisyonlar ortaya koymaları sağlanacaktır. Bu etkinliğin öğrencilerin yaratıcı düşünme ve proje yapma becerilerinin gelişmesine katkı sağlaması beklenmektedir.

Teorik Konu Başlıkları
Origamiyi Tanıyalım
Origaminin Tarihçesi
Diyagram Dili
Kâğıt Katlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Origaminin Türleri
Origami Kâğıtları
Origami Ustalarını Tanıyalım
1000 Turna Kuşu Efsanesi
Origami ve Geometri
Origaminin Bilimsel Kullanım Alanları
Dünya’da Origaminin Yeri

Uygulamalı Konu Başlıkları Temel Katlama Teknikleri
Katlama Figürleri
Klasik Origami Uygulamaları
Modüler Origami Uygulamaları
Mozaik Origami Uygulamaları
 
Seda-AltaySeda-Altay
 

Sınıf Seviyesi

5-6-7-8
 

Ders Süresi

36 Saat