SEDA ESEN

1997 doğumlu Seda Esen ilk, orta ve lise öğrenimini Sinop’ta, yüksek öğrenimini Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı'nda yaptı. Lisansüstü eğitimine hala Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde yine Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı'nda devam etmektedir.

5 yıldır Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nda gönüllüdür. Gönüllülük kapsamında speaking club, okuyorum oynuyorum, yaratıcı yazma, bahçe oyunları, drama etkinliklerine katılmış ve 7-12 yaş grubu çocuklara etkinlik vermiştir. Bunun yanı sıra Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı ile, ilkokulla onların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda gönüllü projeler yürütmüştür.

2017 yılında Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yürüttüğü Tabiatta Ders Var Projesi'nde yer almıştır. 2018 yılında Dr. Melek Baba Öztürk’ün rehberliğini yaptığı Sınıf Öğretmeni Adaylarına Kültürel Duyarlı Yeterlikler Kazandırma adlı TÜBİTAK Projesi'nde yer almıştır. 2018 yılında Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen’in düzenlediği öğrenme şenliğinde Kodlama Eğitimi, Lego Education ile Uygulamalı Bilim atölyelerine katılmıştır. 2019 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Topluluğu'nun kurucu üyelerinin aralarında yer almakla beraber topluluğun metin yazarlığını yapmıştır. 2019 yılında Bahçeşehir Üniversitesi'nde düzenlenen Lego Education Öğretmen Konferansı'nda Yoshıhıto Isogawa ile Hareketli Mekanizmalar İle Oynayalım, Dr. Defne Yabaş ile Erken STEM Uygulama Örnekleri Emine Bozkan ile Hayatın içinden atölyelerine katılmıştır.

2020 yılında Elenco Snap Circuits seti ile ilkokul ve ortaokul etkinlikleri yazmış ve Samsun Akademide İlkay Baba’nın yürüttüğü Elenco Snap Circuits Öğretmen Eğitiminde aktif rol üstlendi. Samsun Ezgililer Eğitim Kurumunda aday öğretmenlik yapmış, ilk ve ortaokul çocuklarına özel dersler vermiştir.