Makey Makey ile Evde Gitar Yapımı Ev Etkinlikleri Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan Eğitimi
Minecraft Eğitim Sürümü Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan Eğitimi
Minecraft Eğitim Sürümü ile Anıtsal Yapılar Tasarlıyoruz
3 Mayıs 2020
Anneler Günü Kağıt Devre Kartı - Ev Etkinlikleri - Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan Eğitimi
Anneler Günü Kağıt Devre Kartı
10 Mayıs 2020

Evde Gitar Yapımı

Makey Makey ile Evde Gitar Yapımı Ev Etkinlikleri Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan Eğitimi

Atölye Evde etkinlikleri kapsamında bugün makey makey kullanarak evde kendi Gitarımızı yapacağız. Hadi Gitar Yapalım.

Makey Makey ile Evde Gitar Yapımı Ev Etkinlikleri Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan EğitimiMakey makey ile Gitar yapmak için gerekli malzemeler:
– Karton
– İnce kablo (herhangi bir kablonun içi olabilir veya jumper kablo)
– Kalem
– Maskeleme bandı
– Makas/Maket bıçağı
– Makey makey
Makey Makey ile Evde Gitar Yapımı Ev Etkinlikleri Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan EğitimiKartonun üzerine bir gitar resmi çizelim.

İsterseniz yazıcıdan bir gitar fotoğrafı çıktı alıp onu referans alabilirsiniz.
Makey Makey ile Evde Gitar Yapımı Ev Etkinlikleri Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan EğitimiKartonumuzu gitar şeklinde keselim.
Makey Makey ile Evde Gitar Yapımı Ev Etkinlikleri Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan EğitimiKablolarınızın 3 tanesinin dışındaki plastik alanı soyarak sadece tel kısmının kalmasını sağlayın.

Gitar şeklinde kestiğiniz kablonun üst ve alt kısmında (yandaki görseldeki gibi) üçer tane delik açın.
Makey Makey ile Evde Gitar Yapımı Ev Etkinlikleri Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan EğitimiTelleri deliklerden geçirin ve arka taraftan çıkar kısımlarına krokodil kablo takın.

Alt taraftaki tellere eğer silikon vb yapıştırıcı bir malzemeye sahipseniz yapışkan ile değilse onlara da krokodil takın.

Karışmaması için alt taraftaki krokodilleri tek renk, üst taraftakileri renkli yapmanızı öneririm.
Makey Makey ile Evde Gitar Yapımı Ev Etkinlikleri Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan EğitimiGitarınızın arka tarafında krokodillerinizin uç kısımlarının birbirine değmemesi için maskeleme bantları ile kablo uçlarını birbirinden ayırın.
Makey Makey ile Evde Gitar Yapımı Ev Etkinlikleri Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan EğitimiGitarın üst kısmındaki kablolara taktığımız krokodil kabloları makey makey üzerinde ok tuşlarına takın.

İstediğiniz sıra ile takabilirsiniz hangi tele hangi notanın geleceğini sonraki adımlarda scratch programımızda belirleyeceğiz.
Makey Makey ile Evde Gitar Yapımı Ev Etkinlikleri Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan EğitimiMakey makey bilekliğini(bileklik yoksa krokodil kablo kullanabilirsiniz) makey makeyimizin alt kısmında bulunan EARTH alanına takın.
Makey Makey ile Evde Gitar Yapımı Ev Etkinlikleri Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan EğitimiMakey makey’inizi bilgisayarınıza bağlayın.
Makey Makey ile Evde Gitar Yapımı Ev Etkinlikleri Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan EğitimiAşağıdaki Gitar Uygulamasını açın.

https://scratch.mit.edu/projects/391546325/

Şimdi, makey makey bilekliğinizi takarak keyifle gitarınızı çalabilirsiniz. Eğer bilekliğiniz yoksa EARTH alanına taktığınız krokodil kabloyu bir elinizle tutabilirsiniz.

Ekstra Etkinlik
Sizinle yukarıda paylaştığım scratch uygulamasını açın.
İçine bak butonuna tıklayın.
Tuşlara atanmış olan notaları istediğiniz yeni nota veya sesler ile değiştirin.
Gitarınızı tekrar çalarak deneyin.

Ferdi BATTAL
https://educathub.com/ferdi-battal/
https://twitter.com/FerdiBattal