Eğitim ve Öğretimde Artırılmış Gerçeklik Olgularının Kullanımı Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Eğitimi
Scratch-Ev-Etkinlik Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan Eğitimi
Scratch 3 Ev Etkinliği: Hatayı Bul ve Düzelt
28 Mart 2020
quiver-ev-etkinlik Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan Eğitimi
Quiver
30 Mart 2020
Scratch-Ev-Etkinlik Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan Eğitimi
Scratch 3 Ev Etkinliği: Hatayı Bul ve Düzelt
28 Mart 2020
quiver-ev-etkinlik Online Bilişim Robotik Kodlama Ders Müfredatı ve Uzaktan Eğitimi
Quiver
30 Mart 2020

Eğitim ve Öğretimde Artırılmış Gerçeklik Olgularının Kullanımı

Gerçek dünyadaki ortam ve nesnelerin; bilgisayar tarafından üretilen ses, video ve grafik verileriyle zenginleştirilmesi yoluyla meydana getirilen fiziksel görünümü olarak tanımlanan artırılmış gerçeklik (AR)’ın, Pokémon Go gibi mobil oyunlar ve Snapchat gibi sosyal medya uygulamaları sayesinde nasıl çalıştığını biliyoruz. Ancak AR’ın büyüsü burada bitmiyor.

Artırılmış gerçeklik, eğitim de dahil olmak üzere, otomotiv, havacılık, emlak, pazarlama ve imalat sektörlerinde, tıp eğitimi ve öğretiminde, askeri eğitimlerde başarıyla kullanılmaktadır.

Artirilmis-GerceklikArtirilmis-GerceklikArtirilmis-Gerceklik
Uzay EndüstrisiTıp Eğitimi ÖğretimiOtomotiv Endüstrisi

Bu yazıda, eğitimde artırılmış gerçeklik kullanımını ele alıyor ve AR’ nin öğrenme deneyimine ne gibi avantajlar sağladığını öğreniyoruz.

VR ve AR teknolojisi neredeyse sınırsız miktarda pratik uygulamaya sahiptir. Geçmişte eğlence için kullandık, ancak teknoloji iyileştikçe, gerçek dünyadaki ortamları ve simülasyonları taklit etmek için geliştirmede sürekli bir artış gördük.

David Reddick, VR Vision Baş Ürün Sorumlusu

Eğitimde Artırılmış Gerçeklik

Sınıfta artırılmış gerçeklik kullanmak sıradan bir sınıfı ilgi çekici bir deneyime dönüştürebilir. AR teknolojisi sanal örnekler sunar ve ders kitabı gibi malzemeleri desteklemek için etkili öğeler içerir. Sonuç olarak, sınıflar daha etkileşimli hale gelir, motivasyonu artırır, konular üzerinde farklı bakış açıları kazandırır, yaratıcılık ve hayal gücünün gelişmesine yardımcı olur. AR, öğrencilerin yeni öğrendikleri bilgileri daha iyi hatırlamalarına yardımcı olur. Öğrencilerin gerçek dünyada yapılması zor olan deneyleri, anlatılması karmaşık ve maliyetli olan konuları kavramasına yardımcı olmaktadır.  Astronomi, coğrafya, kimya, fizik gibi. konuların sunulmasında gerçekçi bir benzetim ortamı sunmaktadır.

Ünlü bir Çin atasözünde dediği gibi :

“Söyle bana ve unutayım. Göster bana ve hatırlayayım. Beni dahil et ve anlayayım. ”

Deneyimleyerek öğrenme en etkili öğrenme yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.

Eğitim ve öğretimde artırılmış gerçeklik kullanmanın yararları

İlgi çekici öğrenme deneyimi: Artırılmış gerçeklik, sınıfları daha etkileşimli hale getirmeye yardımcı olabilir ve öğrencilerin sadece teori yerine uygulamaya daha fazla odaklanmalarına izin verir. AR, gerçek dünyaya sanal nesneler ekledikçe, öğrencilerin fiziksel cihazları kullanarak becerileri eğitmelerine izin verir. Bu nedenle, sadece kitap okumak veya ders dinlemek yerine, öğrenciler aslında kulaklıklar ve gözlüklerin yardımıyla pratik yapmaya başlayabilirler. Bu, katılımı artırır ve öğrenme deneyimini geliştirir.

Uygun fiyatlı öğrenme: Eğitim materyalleri oldukça pahalı olabilir ve tüm okullar ve eğitim merkezleri bunları satın alıp bakımını yapamaz. Aynı zamanda, öğrenim için AR’ i kullanan öğrencilerin sadece mobil cihazlara ve AR uygulamalarına ihtiyaçları vardır. Mobil cihazların yaygın kullanımı göz önüne alındığında, eğitimdeki artırılmış gerçeklik daha da erişilebilir hale geliyor. AR, geleneksel seminerler ve sınıflar yerine AR kulaklıkları ve uygulamaları yardımıyla başarıyla sağlanabildiği için hizmetiçi eğitimden de tasarruf edilmesine yardımcı olabilir.

Geniş alan yelpazesi: Artırılmış gerçekliğin kullanımı belirli bir konu, yaş grubu veya eğitim seviyesi ile sınırlı değildir. AR hem okul öncesi hem de yüksek öğretimde ve hatta kurumsal eğitim için kullanılabilir. Bu teknoloji, imalat, otomotiv, uzay/havacılık, askeri ve tıp endüstrisine kadar çeşitli alanlarda zaten uygulanmaktadır.

Güvenli eğitim: Artırılmış gerçeklik, motor arızası gibi potansiyel olarak tehlikeli durumları simüle edebilir ve çalışanların bu gibi durumlarda eylemlerini güvenli bir şekilde uygulamalarına izin verebilir. Stajyerler, yüksek voltajlı ekipmanların onarımı veya potansiyel acil durumların belirlenmesi ve ele alınması konusunda pratik yapabilirler. Bu, AR’ nin öğrencilerin ve stajyerlerin bu durumları simüle ederek kendilerini veya başkalarını tehlikeye atmadan kritik durumlara hazırlanmasına izin verdiği anlamına gelir.

Sınıf eğitiminde artırılmış gerçeklikle ilgili birkaç örneği inceleyelim;

Artirilmis-Gerceklik
The Dinosaur 4D+ app
Paleontoloji: Dinosaur 4D + bir AR uygulaması ve bilgi kartları kümesidir. Kullanıcılar 3D dinozorları görmek için bilgi kartlarını tarayabilir. Dinozor 4D + ile öğrenciler dinozorları çalışırken görebilir, döndürebilir ve yakınlaştırabilir ve uzaklaştırabilir. Bu uygulama aynı zamanda her dinozor hakkında bazı bilgiler verir.
Artirilmis-Gerceklik
The Elements 4D app
Kimya: Elements 4D, kimyayı daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirmek için AR’ yi kullanır. İlk olarak, kullanıcıların özel eleman bloklarından kağıt küpler yapmaları gerekir. Daha sonra, kimyasal elementlerin temsillerini, adlarını ve atom ağırlıklarını görmek için küpleri cihazlarının kamerasının önüne yerleştirmeleri yeterlidir. Elementleri keşfetmek için, öğrenciler elementlerin tepki verip vermediklerini öğrenmek ve kimyasal reaksiyonu görmek için iki küpü bir araya getirebilirler.
Artirilmis-Gerceklik
Google Expeditions https://vimeo.com/312068158
Tarih ve bilim: Google Expeditions, öğretmenlerin eğitimde artırılmış gerçeklik kullanmasına izin veren VR ve AR turları sunar. AR teknolojisi ve mobil cihazlarla kullanıcılar 3D nesneleri sınıfa getirebilir, sonra dolaşabilir ve keşfedebilirler. Bunlar kasırga, volkan veya DNA olabilir. Google Expeditions çeşitli konuları kapsar ve dolaşım sistemi, teknoloji tarihi ve aya iniş yoluyla 100’den fazla AR Seferi sunar.
Artirilmis-Gerceklik
The FETCH!Lunch Rush
Matematik: FETCH! Lunch Rush, toplama ve çıkarma gibi altı ila sekiz yaş arası çocuklara öğretirken, sanal ve gerçek dünyayı gerçekten ilgi çekici bir deneyime harmanlayarak yeni bir öğrenme dünyası açar.
Artirilmis-Gerceklik
Walk – Explore the Sky
Yıldızlar ve Takımyıldızları: Bu uygulama gerçek zamanlı olarak kullanıcının hareketini izler ve gece gökyüzünü keşfetmek için izin verir. Öğrencileriniz takımyıldızları, yıldızları ve diğer gökyüzü nesnelerini keşfedecekler. Mekan hakkında daha ilgi çekici bir şekilde daha fazla şey öğrenecekler.
Artirilmis-Gerceklik
QuiverVision
Quiver: Bu şaşırtıcı AR uygulaması renklendirmeyi çok daha eğlenceli hale getirir. Yazdırmak için ücretsiz sayfaları QuiverVision web sitesinde bulabilirsiniz. Ardından, öğrencilerinizin içindeki sanatçıyı açığa çıkarabilirsiniz. Uygulama, renkli sayfaları hayata geçirerek onlara üç boyutlu, gerçekçi bir dokunuş kazandıracak.
Artirilmis-Gerceklik
Layar
Çoklu Artırılmış Gerçeklik Uygulaması: Layar, bu uygulama ile öğrencileriniz baskı malzemelerini zengin bir dijital deneyime dönüştürmek için tarayabilirler. Dergi, gazete ve diğer materyallerin canlandığını görebilirler.
Artirilmis-Gerceklik
Anatomy 4D
Anatomi: Tek ihtiyacınız olan bir insan vücudu ile basit bir baskılı görüntü ve bu uygulama öğrencilerin interaktif 4D deneyimleri aracılığıyla insan anatomisini keşfetmelerine izin verecektir.
Artirilmis-Gerceklik
AR-3D Science
Fen ve Teknoloji: AR-3D Science ileöğrencileriniz için bilime hayat verebilirsiniz. AR-3D bilimi ile fizik, biyoloji ve kimyadaki kavramları keşfedebilirsiniz. Cihazı taranacak görsele yönlendirdiğinizde ekranında 3D nesneler görebilirsiniz.

EducatHUB artırılmış gerçeklik etkinliğine ulaşmak için tıklayınız.

*Ailenizle birlikte gerçekleştirebileceğiniz bu keyifli uygulamayı #EducatHUB etiketiyle paylaşarak tasarımlarınızı daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz. 

İLKNUR ÇINAR YAĞCIOĞLU
https://educathub.com/ilknur-cinar-yagcioglu/
https://twitter.com/ilknurYagcioglu

*, Name. “15 Top Augmented Reality (AR) Apps Changing Education.” VU Dream, 12 Mar. 2018, www.vudream.com/15-top-augmented-reality-ar-apps-changing-education/.

Arcitux. “How Can Augmented Reality Be Used in Education?” Medium, AR/VR Journey: Augmented & Virtual Reality Magazine, 26 Nov. 2018, arvrjourney.com/how-can-augmented-reality-be-used-in-education-b1a3ad6780f1.

“Custom Software Development and Consulting Company.” RubyGarage, rubygarage.org/.